Corectitudine politică - Noua Ordine Mondială
Conservatorism - Fără comunism- Fără legionari- Fără Globaliști -Fără progresism
marți, 23 iunie 2026
duminică, 21 iunie 2026
Război total în PNL și haos generalizat în România
Politicienii din România se află într-o stare de conflict continu, taberele se radicalizează de la o zi la alta . Țara are nevoie de un guvern legitim și stabil dar majoritatea liberalilor nu vor asta preferă un coflict etern cu PSD și un guvern minoritar deși asta ne-ar băga și mai mul în criză.
Majoritatea liberalilor îl preferă pe Bolojan dovedind că și ei au inclinații spre un lider autoritor , aspru, sever precum Bolojan care chiar dacă nu se pricepe la economie este dornic de putere. Ne-am trezit peste noapte cu două partide extremiste care îi exclude pe cei din tabăra opusă, pentru că sunt mânați de ură și dorința de răzbunare în cazul de față pe PSD.
Pe de altă parte partidele naționaliste nici ele nu ar vota un guvern condus de Veștea pentru că vor alegeri anticipate așa că deși intenția președintelui Nicușor Dan de a numi un guvern cu puteri depline și dorință de consens cu alte partide era una rezonabilă , rămâne de văzut dacă se va întâmpla ''minunea'' în săptămâna care urmează.
România are nevoie de un premier echilibrat responsabiil nu de un om dur (dictator) care să fie insensibil la problemele oamenilor...dar gloata de pe facebook insetată de răzbunare impinge lucrurile spre un conflict nesfârșit.
.
duminică, 14 iunie 2026
OMUL CARE L-A OPRIT PE CĂLIN GEORGESCU! Misterele alegerilor ANULATE!
sâmbătă, 13 iunie 2026
vineri, 12 iunie 2026
România în pragul falimentului ?
Analiștii politici ne avertizează că dacă nu se va forma un guvern stabil cât mai curând posibil situația economică se va înrăutății, rating-ul de țară va scădea și țara poate intra în faliment.
Vinovați pentru această situație sunt partidele politice care au condus țara în ultimii ani, în special fostul premier Ciolacu care a contractat împrumuturile cele mai mari.
Moțiunea de cenzură inițiată de PSD a împărțit partidele pro Europene (aservite Uniunii Europene) în grupuri rivale PNL și USR împotriva PSD ceea ce face aproape imposibilă creierea unei coaliții.
Pe de altă parte Tabăra suveranistă este formată din adepții lui Călin Georgescu majoritatea nostalgici după comunism și cei ai AUR . Partide extremiste precum PPR aduc elogii atât lui Ceuașescu cât și legionarilor fiind o ''struțo -câmilă'' comunisto-legionară și pro rusă ceva ce nu s-a mai pomenit în România.
Nostalgicii după comunism sunt în cea mai mare parte admiratorii lui Nicolae Ceaușescu cei care înainte de Revoluție s-au lăsat spălați pe creier de propaganda comunistă în special cea de la TVR care îi aducea omagii non stop dictatorului, boală se pare transmisibilă urmașilor, acestia fiind educați în spiritul ''conducătorului iubit''.
În realitate ce s-a realizat înainte de 1989: blocuri de locuințe , industrie, asistență medicală, învățământ etc. s-a datorat sistemului economic socialist aplicat în toate țările socialiste și nu lui Nicolae Ceaușescu care a instaurat un sistem rigid dictatorial. În alte țări precum Ungaria, Iugostavia unde exista o formă de socialism mai apropiat de democrație nivelul de trai era mai ridicat și existau mai multe libertăți cetățenești precum libertatea de opinie, călătorie etc. Ceaușescu nu a fost zeul care a ridicat România cum cred cei mai slabi la cerbice ci a fost cel care a tras țara în jos spre dictatură până acolo încât a ajuns să dea ordin Armatei și Securității să tragă în populație în 1989.
Nici socialismul nici capitalismul nu sunt sociatăți ideale ambele au grave lacune, fiecare sistem este nedrept în felul său, ambele au unele părți bune și altele rele . Există totuși țări care au reușit să creieze un sistem politic echilibrat care să mulțumească pe majoritatea unde asistența socială este generoasă dar numai pentru cei care cu adevărat merită să beneficieze de ea, este vorba desigur de țări din nordul Europei.
.

